21 Yıllık Diziye 6 Ay Reklam Girdi

Sumire - 4 Ağustos 2019

” Bu yirmi birlik yolculuğuma, bir şarkılık mola.” 
Merhaba gündeme gelmeden önce bir şey diyeyim. Bu kasım ayında askerlik vazifemi yapmaya gidiyorum hayırlısıyla ve askere gitmeden önce okumam gereken kitaplar, mangalar ve izlemem gereken filmler, animeler var ama şu Discord denen meret ister istemez çok vaktimi yiyor, istemesem de giriyorum. Silersem daha iyi olur dedim, askere gidene kadar gene Mavi’de olmaya ve editlerime devam edeceğim. 😀

Bu haftaki günceli Mayu’dan çaldım. 😀 Yazmak istedim. Gündemimiz Türkçe Rap.

Türkler arasında rap, ilk olarak Almanya’da yaşayan Türkler arasında yayılmaya başlamıştır. Almanya’daki ABD askerlerinin çocukları tarafından gurbetçi Türk ailelerin çocuklarına tanıtılan rap müzik, Türk gençleri tarafından kısa sürede benimsenmiştir. Almanya’daki Türkler, 90’lı yılların başından itibaren yöneldikleri rap müziğin ülkemize taşınmasında öncü olmuşlardır. 1986 yılında kurulup 2000 yılında sona eren İslamic Force adlı Türk kökenli rap müzik grubu müziklerini İngilizce yapmıştır ve bu yüzden Türkçe rap içerisine dahil edilmemiştir

Türkçe rap’in Cartel’den sonra medya tarafından tanıtıldığı ve yayınlandığı ilk tarihler 2000-2005’li yıllardır. Özellikle Dream TV, Türkçe rap’e çok büyük bir destek vermiştir. Öyle ki Sagopa Kajmer, Ceza ve Dr. Fuchs gibi isimlere 2003 yılbaşı programında yer vermiştir.

Geçtiğimiz günlerde Norm Ender ”Mekanın Sahibi” adlı diss yayınladı, hadi biraz da Diss rap müziğinden bahsedelim.

Diss rap, müziğin içinde rapçilerin birbirlerini yermek için söyledikleri parçalardır. Diss’in asıl amacı birbirlerini sevmeyen ya da kendisini başka bir MC’den daha iyi olduğunu düşünen bir MC’nin attığı rap şarkısı türüdür.

Diss’ler genellikle küfür içeriklidir ve içinde +18 kelimeler bulunur.  “Diss” karşı tarafı sözcükler ve kaleminin gücüyle yenmektir. İngilizce ‘Dissrespect’ kelimesinden gelir. Diss aslında Battle Rap ile de alakalıdır çünkü Battle Rap’te genel olarak eleştiri amaçlanır. Diss’de amaç karşı tarafı eleştirmek olduğu için aynı yoldadırlar.

Türkçe rap tarihinin en büyük diss’leşmelerinden biridir. 2004 yılının sonlarında Sagopa Kajmer ve Ceza arasında soğuk rüzgarlar esmeye başladı. 2005 yılının ortasında Ceza’nın kız kardeşi Ayben’in Sagopa Kajmer’e laf atması ve Kolera’nın Ceza’nın oynadığı lolipop reklamını bunu para için yaptı olarak yorumlamasıyla

Ceza, Sagopa Kajmer ve Kolera’ya Mürekkep Doldurdum adlı küfürlü bir diss attı. Ardından Sagopa Kajmer, Kuvvetmira ekibiyle birlikte Disstortion EP adlı 6 parçalık az küfürlü bir diss albümü hazırladı. Bu albümde Ceza başta olmak üzere Ayben, Rokabeat ve Sahtiyan’a açıkça göndermeler bulunmaktadır. Buna karşılık Ceza’nın karısı Rokabeat ve Ceza’nın kız kardeşi Ayben, Kolera’ya ve Sagopa Kajmer’e Günlerin Ağlak adlı bir diss attı. Sahtiyan ise Kartlar Karışsın adlı diss şarkısını yayınladı. Buna cevaben Sagopa Kajmer Kolera ile birlikte Pesimist EP 4 albümünde Trakonya, Cümle Mühendisi ve Dil Yaratmakta En Asil Silahları (Son Dize) adlı diss şarkılarını yayınladılar. Bir takım olaylardan sonra Sagopa Kajmer, 2007 yılında Ceza ve Ayben şahsına ve karısı Kolera’ya, hakaret ettikleri, aynı yıl bir konserde Ceza, Salako Kajmer diyerek lakabıyla dalga geçtiği için dava açtı. Aynı yıl içinde Fuat Ergin, Sagopa Kajmer’e kızarak Kırmızı Halı adlı bir diss attı. Buna karşılık Sagopa Kajmer, Fuat Ergin’e de dava açtı. Bu olaylardan sonra sanatçıların parçalarının içinde, katıldıkları şovlarda ve konserlerde bir sürü göndermeler yapıldı.

Kaynak https://steemit.com/rap/@ekrembegic/tuerkce-rap-hiphop-tarihi

Güncel burada son buluyor. Kendinize iyi bakın, sizinle çok sevdiğim bir rap parçasını paylaşmak istiyorum, iyi dinlemeler.

Sumire önemli dipnotu: Bundan sonra bölümlerimizi bölümler hazır oldukça, her gün yayınlayacağız. Mavi’yi takipte kalın canlarım ?

 

Manga Adı Bölüm Çevirmen Editör
Adidas Fever OneShot NightRaid Gilbert
Aharen-san wa Hakarenai 21-22 Mayu Friolero
CARL 18 Suga Sumire
Guomin Laogong Dai Huijia 26-33 Zompir Zompir
Imawa no Kuni no Alice 49 Ki’zu Speedy
Kokoro Botan 16 Fuwa Fuwa Zompir
Mazinkaiser OneShot RüyaGezer (ArazNovel) Gilbert
Necromancer 45-58 Sumire NightRaid-Zompir-Friolero-
Gilbert-Mayu
Nishizawa’s Oneshots Oneshot Eternal Suga
Room to Room 7 Fuwa Fuwa Suga
Safely Endangered 171-180 Sumire Zompir
Shachiku-san wa Youjo Yuurei
ni Iyasaretai
6 ToXiKoRe Zompir
Trinity Wonder 62-63 Ki’zu Zompir
unOrdinary 149-150 Mayu Hayal
Wind Breaker 2. Sezon 14 Fuwa Fuwa Suga
Window Beyond Window 25 Fuwa Fuwa Suga