Forgetten’dan Bir Garip Edebiyat Köşesi Günceli

Sumire - 24 Şubat 2019

Merhabalar sevgili Mavi takipçileri… Bu güzel pazar günündeki güncelde birlikte olacağınız kişi de ben yani Forgetten oluyor. Öncelikle belirtmeliyim ki aklıma çok sevgili 12.sınıfın dertlerinden başka pek bir şeye gelmese de bu günceli olabildiğince sıkıcılıktan uzak tutmaya çalışacağım. Ancak bu günceli iki gün önce martinciğimin yeni şarkısını dinlediğim zamanlarda yazsaydım daha farklı sonuçlar elde edebilirdim sanırım. Hazır erken kalkmış derse başlamadan bir yarım saat kitap okuyayım bari demişken ve keyfim yerindeyken aklıma kendimce dahiyane bir fikir geldi ve neden sevdiğim kitapların sevdiğim dizelerinden bir köşe oluşturmuyorum dedim.

“Hadi sor çocuğum! İstediğin kadar cesurca sor,ben yanıt vereceğim. Bir insan içinden bilmemek sormaktan daha kötüdür. Çok soran insan çok şeyi anlayabilir ancak. Yalnızca çok şeyi anlayan biri adil bir insan olabilir.”
– Stefan Zweig, Gömülü Şamdan
“Eğer sana bir tavsiyede bulunmama izin verirsen,başkalarından uzak dur derim. Onlara bağlanmamaya çalış.Sana verebilecekleri çok az şey,senden alabilecekleri çok fazla şey var çünkü.” – Marc Dugain, Kasap

“Hayat bir su damlasıdır ” – Marcus Sakey, Akıl Labirenti

Çelişiyor muyum kendimle?
Pekala öyleyse çelişiyorum kendimle.
(Genişim ben,çokluklar var içimde.)
– Whitman, Kendi Şarkım

Oysa ben mucizevi bir şey göremiyordum. İnsana mutluluk kadar sağlık katan bir şey yoktur ve en büyük mutluluk da bir başka insanı mutlu etmektir.
– Stefan Zweig, Mürebbiye

Ak saçlı,somurtkan ve aksak bir baloncu elinde koca bir demek renkli balonla topallaya topallaya evine dönüyordu artık,gün boyu yaptığı işten memnun olmadığı belliydi.Yanına gittim.”Balonları alıyorum,”dedim.”Tanesi on kuruş,” dedi güvensizlikle,böyle iki dirhem bir çekirdek dolaşan bir aylağın gece yarısı balonlarla ne yapacağını anlamamıştı.”Hepsini verin,”deyip eline bir on kronluk sıkıştırdım.Sendeleyerek doğruldu,bir an gözleri kamaşmış gibi yüzüme baktı,sonra balon demetini tutan ipi titreyerek elime tutuşturdu.Elimdeki ipin gerildiğini hissettim,balonlar kaçıp gitmek,özgür olmak,gökyüzüne varmak istiyorlardı.Gidin o halde,nereye istiyorsanız oraya uçun,özgürsünüz!İpi elimden bıraktım ve onca balon bir anda renkli aylar gibi gökyüzünde yükseldi.Her yandan insanlar gülerek koşturup geldi,karanlığın içinden sevgililer çıktı,arabacılar kamçılarını şaklatarak birbirlerine ağaçların üzerinden evlere ve dallara doğru özgürce süzülen balonları gösterdiler.Herkes neşeliydi ve benim küçük çılgınlığımın keyfini sürüyorlardı.
– Stefan Zweig, Olağanüstü Bir Gece
Korku cezadan çok daha beterdir,çünkü ceza bellidir,ağır da olsa,hafif de,hiçbir zaman belirsizliğin dehşeti kadar,o sonsuz gerilimin ürkünçlüğü kadar kötü değildir.
– Stefan Zweig, Korku

Zaman taşları olmayan bir satranç.
– Jorge Luis Borger, Sonsuz Gül

(Yitirdiğin her şeyde kazandığın bir şey var;kazandığın her şeyde biraz yitirdiklerin. Bu yüzden birileri hep ısınıp dururken dinmez üşümelerin…)
– Yılmaz Odabaşı, Her Ömür Kendi Gençliğinden Vurulur

Evet daha fazla yazıp manga için buraya gelip bir anda edebiyat köşesine dönen yerin şaşkınlığını yaşayarak sıkılan sizleri bunaltmayacağım. Güncelde emeği geçen tüm ekip arkadaşlarıma teşekkür eder aynı inceliği siz okuyuculardan da beklerim. Tekrardan herkese mutlu,huzurlu pazar günleri. Kendinize iyi bakın. (Bu seferki reklam benden Bartender’ı okumadan geçmeyin…)

Manga Adı Bölüm Çevirmen Editör Temizleme
Akagami no Shirayukihime 40-41 Mayu Farrelleda Victorica
Ake no Tobari 143 GÜNCEL Mayu Eva
Ashi Girl 31-35 Cain Eva
Dragon Dance 18 NightRaid bcykn
Eggnoid Sezon 3 55-63 Asha Speedy
Frau Faust 4-5 Baksi55 Psykhe
Hatarakanai Futari 30-45 Ki’zu Zompir
Kakukaku Shikajika 16 Cain Psykhe
Kore ga Koi to İu Naraba 2 Fuwa Fuwa Psykhe Victorica
My Giant Nerd Boyfriend 240-264 Sumire Speedy
Otome Youkai Zakuro 12-14.5 Mayu Farrelleda
Ran to Haiiro no Sekai 34 Mayu Eva Artist
Revival Man 32 Asha Speedy
Something About Us 12 Farrelleda Hayal
Totsuzen Desu ga, Ashita Kekkon Shimasu 11-15.5 Mayu-luciddream Farrelleda mrv173
Trinity Wonder 43 Ki’zu Zompir
Trump 50-51 Ki’zu Hayal
unOrdinary 129 Mayu Hayal