İnternet Bağımlılığı Günceli

Cain - 30 Mart 2019

Merhaba, merhaba Mavi yurdumuzun mavi yurttaşları! (gören de Şirinler’deyiz sanacak.) Nasılsınız? Afiyetiniz yerindedir umarız. :3 *En zorlandığı kısım giriş cümlesi yazmak ama çaktırmamaya çalışır*

Saçma sapan bir girişle, içten içe “Ne yazacağım, nasıl yazacağımmm?!?!” feryatlarıyla günceli yazacak Cain’in yerine hoş geldiniz.

Aslında bugün sizlerle başlıktan da anlayacağınız üzere internet bağımlılığı hakkında konuşmak istiyorum. Manga hep konuşuyoruz ve hazır ulaşabiliyorken arada kamu spotu yazmanın sakıncası yok bence. 😛 Şaka bir yana olaydan etkilendiğim için ve artık işin ciddi yanını görmeye başladığım için yazma gereksinimi duydum.

Bizim bir akrabamızın 13 yaşlarındaki oğlu, bu illete yakalanıp hastanede tedavi gördü. Kendisi okula gitmiyormuş, ve elinden oyun aleti (artık telefon mu, tablet mi bilmiyorum) alındığı zaman hırçınlaşıp ortalığı yıkıp, agresifleşiyormuş. Hal böyle olunca doktora götürmüşler, tanı konmuş, doktor “Siz bu çocuğu dışarı çıkarıp, sosyalleştirmediniz mi?” gibi bir şey demiş. Çocuk 2-3 ay kadar hastanede yattı, ilaç tedavisi de görmüş yanlış bilmiyorsam (yani hastanede ne yapılacak). Doktor çocuğa izni belli süreler dâhilinde vermelerini, mümkünse müstakil eve çıkıp hayvan beslemesini, farklı hobiler edinmesi vs. gibi şeyler önermiş normal olarak. Hastaneden çıkışından beri yine aynıymış ama. Okulunu değiştirmişler istemiyorum orayı dediği için, hala gitmiyormuş. Bir süredir haber gelmediği için bilmiyorum fakat çok da değişiklik olduğunu sanmıyorum.

Sizin çevrenizde de tehlike sinyalleri veren, veya başından böyle şeyler geçen birileri var mı? Varsa ne yaptılar? Durumlar aynı mı? Bu aşamaya yaklaşan birileri ya da? Özellikle tablet, telefon oyunu döneminin içine doğan çocuklar oldukça risk altında. Kardeşleriniz veya siz?! Mümkün mertebe dikkat etmekte, ilgilerini başka yöne çekmekte fayda var. Sadece manga okumayın, elinize bir kitap alıp elinizde okuyun (öneri isteyen olursa her zaman, ama eskisi gibi fantazya okumuyorum. :3). (Bu arada fantazyanın Rumcada –kısaca– atlı gösteri demek olduğunu biliyor muydunuz? Ben de yazarken bir TDK’ya bakayım deyince öğrendim. xD :D) Sadece haberlerde ara ara görünce ciddiye alınmadığı için özellikle gözünüzü dört açın. Gidişat gidişat değil yani.

Eh, benden bu kadar olsun. Bizler kadar sizlerin de sınavları vs. olduğu için vaktiniz olursa yorum bırakmayı unutmayın! Güncelde emeği geçen arkadaşlarıma teşekkür ediyor, sahneyi güncele bırakıyorum! Keyifli okumalar dileriz. ^.^

 

Manga Adı Bölüm Çevirmen Editör
Akagami no Shirayukihime 43-44.5 Mayu Farrelleda
Barakamon 20-21 Mayu Farrelleda
Bartender 6 Freij Zompir
Black Torch 13 GÜNCEL Sumire Speedy
Dead Dead Demon’s Dededededestruction 48.5-48.75 Ki’zu Zompir
Gunjou Gakusha 5-10 Mayu Eva
Kishi-kun wa Watashi ga Kirai Oneshot Mayu Zompir
Mitsume Honey Oneshot Mayu Zompir
My Giant Nerd Boyfriend 284-286 GÜNCEL Sumire Sumire
Safely Endangered 36-37 Sumire bcykn
Sugar*Soldier 26 Sakata, Mayu Psykhe
Revival Man 37 Asha Speedy
Tanjoubi Nanoni Oneshot Mayu Zompir
Trinity Wonder 48-51 Ki’zu Zompir
Wind Breaker 76 Deuce Suga
Window Beyond Window 20 Fuwa Fuwa Suga