Kouen’den Evde Kalıyoruz Manga Okuyoruz Günceli

Mayu - 23 Mart 2020

Evetttt sevgili Mavi Manga sakinleri. Bir güncele daha ve benim yazacağım tuhaf güncel yazısına hoş geldinizzzz.

Sizlere daha iyi günlerde ve daha iyi ruh halinde yazmak isterdim ama maalesef olmadı. Güncel başlığı olarak evde kalmayı seçtim malum dünyayı kasıp kavuran bir salgın var. Ama güncel başlığına bakıyoruz sadece evde kalmak yok ? evde kalınca kabul ediyorum insan sıkılıyor, sıkılınca ise kaliteli vakit geçirecek bir şeyler lazım oluyor. İşte bu noktada Mavi Manga sizinle millet ?  Hadi güncele saldıralımmmm.

Tarih kitaplarını okumayı seven bir insanım ve hep şu kara vebayı merak ederdim. Hızlı yayılmasındaki faktör neydi,  o dönemlerde yaşayanların psikolojisi nasıl olabilir, grip ile alakalı bir durum nasıl bu kadar can alabilir? Tabi o dönemlerden bana gelen bir günlük kaydı yok bu sorularımın cevabını bulamadım ta ki corona ortaya çıkana kadar. Şu an bilim ve teknoloji son derece ilerlemiş durumda, insanlar daha bilinçli  ama delicesine yayılan bir salgın var.  Sanırım merak ettiğim soruların cevabını biraz da olsa buldum. O zamanlar nasıldı bilemem ama biz şu an evden çıkmıyoruz  sadece market alışverişi için dışarı çıktım ve evde daha doğrusu devamlı kapalı alanda bulunmak insanda çok iyi bir ruh hali oluşturmuyor. Tüm günler aynı gibi geliyor ve geçmek bilmiyor. Fakat bu duruma devam etmek zorundayız.

Corona virüsü bu zamana kadar hep hayvanlarda bulunmuş, insan vücuduna belki de ilk  defa yerleşiyor daha doğrusu ilk defa yerleştiğini düşünüyoruz. Virüsler biraz değişik canlılar. Ama okuduklarıma bakacak olursam hiçbir virüs konağını yok etme eğiliminde değil. Konak yok olursa o da yok olur. Basit bir mantığı var diyebiliriz. Virüs biraz daha insan vücuduna alışmalı, tanımalı. Bu süreçte biz de enfekte olmamak adına evlerimizde kalıyoruz. Ufak bir tavsiye bence haberleri sürekli bir şekilde izlemeyin arada kanalı değiştirin. Çünkü devamlı aynı konu ile ilgilenmek insanda daha büyük ruhsal çöküntü yapıyor.

Yılbaşından beri depremler, yanardağı patlamaları,  uçak kazaları ve şimdi de corona ile mücadele ediyoruz. Bu yıl felaketler yılı gibi görünebilir ama bir yandan da diyorum ki acaba biz insanların hiç mi suçu yok? Yaşadığımız gezegene pek saygı duyduğumuz yok. Devamlı kirletiyoruz. Daha ucuz olarak düşündüğümüz için yenilenemeyen enerji kaynaklarını seçiyoruz. Geri dönüşümü lüzumsuz görüyoruz. Karbon salınımı umurumuzda bile değil.  Ağaçları kesiyoruz yerine devasa yapılar inşa ediyoruz.  Biz bu gezegeni tüketmekten başka bir şey yapmıyoruz. Aslında biz olmasak bu gezegen kendine o kadar iyi bakıyor ki hiç aksamayan bir makine gibi düşünebilirsiniz. Kendi enerjisini kendi üretebiliyor. İçindekilere yaşam alanı üretiyor. Hatta öyle ki devamlı yaşam kalitelerini yükseltecek şekilde değişiyor. Yani hiçbir devlet dünyadaki yönetim sistemine sahip değil keşke olsa demeden edemiyorum ?  geçenlerde bir anime izledim “rüzgarlı vadi” adında. İzlemenizi tavsiye edebilirim.

Biz dünyayı kötü emellerimiz için kullandık. Bu yılın başından beri olanlar dünyanın bizden intikamı değil. Bence dünya kendini onarmaya çalışıyor. Bu olanlar bizim için doğal birer afet niteliğinde ama bence oturup bir düşünmek gerekiyor. İnsan dışında hangi canlı doğanın bu yaptıklarından şikayet ediyor? Hayvanlar dahi yaşam döngüsünü bizden iyi anlıyor daha iyi uyum sağlıyor. Bir de insan en akıllı canlı derdik. Bugünler bize düşünmek için zaman tanıyor. Biraz oturup dünyaya ne yaptığımızı düşünelim ve lütfen bundan bir ders çıkaralım.

Başınızı şişirip içinizi kararttığım için kusura bakmayın dediğim gibi size daha iyi ruh halinde yazmak isterdim ama olmadı. Şimdi güncel okuyun da içiniz açılsın ? Herkese iyi okumalarrrrrr.

Manga Adı Bölüm Çevirmen Editör
Kokoro Botan 19 Fuwa Fuwa Lelouch
Megumi and Tsugumi 1-5 Fuwa Fuwa Sakura (Pvo Subs)
My Giant Nerd Boyfriend 366-370 Sumire Sumire-Mayu
PAID 1-9 Fuwa Fuwa Sakura (Pvo Subs)
Penthouse XXX 1-17 Fuwa Fuwa Sakura (Pvo Subs)
Restless 0-10 Fuwa Fuwa Sakura (Pvo Subs)
unOrdinary 157-159 Mayu Hayal