NightRaid’den Uzayı Ticarete Açıyoruz Günceli

Mayu - 14 Temmuz 2019

Merhabalar Mavi Manga’nın sadık güncel okurları, tahmin edemeyeceğiniz üzere ben NightRaid. Birçoğunuz için uzun mu uzun, sıkıcı mı sıkıcı bir pazar günceliyle karşınızdayım. Muhteşem gereksiz girişimi yaptığıma göre sıra güncel yazısında ?

Doğal Hayatı Koruma Vakfı (WWF)’nın verilerine göre Türkiye, doğal kaynakların yenilenebilmesi için gerekli olan yıllık maksimum kaynak miktarını 27 Haziran’da tüketti. Ama merak etmeyin ülkesini yok etmeye çalışanlar yalnızca bizler değiliz. Vakfın hesaplamalarına göre bizden 32 gün sonra da, yani 29 Temmuz’da, tüm Dünya 2019 için belirlenen limiti aşacak ve 2020’nin kaynaklarından tüketmeye başlayacak.

Peki arabaları geri dönüştürüp bisiklete geçmeden ya da kömür madenlerini kapatıp Dünya yüzeyini güneş panelleriyle kaplamadan medeniyetimizin felaketinden kurtulmamızın bir yolu yok mu?

Madem 45 bin yıl boyunca çalışarak elde ettiğimiz modern medeniyetimizden (kısaca rahatımızdan) vazgeçemiyoruz ve madem ki Dünya’mız bu medeniyeti devam ettirip geliştirebilmemiz için yeterli kaynağı sağlayamıyor, niçin ihtiyacımız olan kaynağı başka dünyalardan, uzaydaki başka cisimlerden sağlamıyoruz?

Newton’ın keşfettiği yerçekimi sayesinde, Dünya’nın yörüngesindeki göktaşlarına gönderilen bir mekiğin geri dönüşünün herhangi bir maliyeti yok. Bu nedenle uzay madenciliği için gayet elverişli olan bu göktaşları trilyonlarca dolar değerinde metal (roket, mekik, uzay istasyonu vb. yapımı), silikon (güneş paneli yapımı), altın ve platinin yanında germenyum gibi Dünya’da çok nadir bulunan elementleri de barındırıyor. Anlayacağınız, insanlık için uzayın kapısını açmak konusunda önemli bir basamak teşkil ediyorlar.

Dünya’nın en zeki insanlarının (en azından para kazanma konusunda), bu sektörün oluşumuna çok ciddi paralar yatırdığı ve Dünya’mızın kaynak bakımından fakirliği göz önüne alındığında, uzayın ticarete açılması ve/veya insanlığın uzaya yayılmasına bugün 20 yaşında olan bireylerin tanıklık edeceklerine ve hatta bugün doğmuş olan bebeklerin gelecekte uzayda yaşayacaklarına neredeyse kesin gözüyle bakılıyor.

Bencilliğimiz nedeniyle kana bulanmış insanlık tarihine bakıldığında, Dünya’daki sınırlı kaynakların tüketiminin kontrol altına alındığı ve bu kaynakların adaletli bir şekilde paylaşıldığı bir Dünya hayal etmek oldukça güç. Bu nedenle ben insanlığın önünde iki gelecek görüyorum. Birincisi sınırlı kaynaklar uğruna savaşların yaşandığı kaos içinde bir Dünya iken ikincisi uzayın ticarete ve kolonileşmeye açıldığı, insanlığın yeni bir çağa geçtiği bir evren. Şimdiden hepinizle Mars’ta görüşmek dileğiyle ?

Manga Adı Bölüm Çevirmen Editör Temizleme
Aharen-san wa Hakarenai 20 Sumire Zompir
Akatsuki no Yona 177 GÜNCEL Mayu Eva
Ake no Tobari 152 GÜNCEL Mayu Eva
Bartender 8 Freij Zompir
Dead Dead Demon’s Dededededestruction 52 Ki’zu Zompir
Dragon Dance 32-33 NightRaid NightRaid FeelsPepsiMan
Fate/Apocrypha 16-17 Mayu Speedy
Gunjou Gakusha 20 Mayu Eva
Necromancer 36-37 Sumire Speedy
Safely Endangered 161-170 Sumire Zompir
T-sensei 29 GÜNCEL Mayu Eva
Window Beyond Window 24 Fuwa Fuwa Suga