Sıradan Hazlar Günceli

Cain - 17 Kasım 2019

Selamlar, selamlar Mavi’nin sadık, nezih manga okurları. Nasılsınız, hayat nasıl gidiyor? Benimkini sorarsanız hayata ayak uydurmaya çalışıyorum genellikle. :/ Geçen hafta hala bitiremediğim okulumun vizeleri vardı ve geçen pazar vermemiz gereken günceli yaz(a)madığım için bir hafta gecikme yaşandı, bunun için kusura bakmayın (gerçi artık bölümler yayınlandığı için sıkıntı yok ama güncelleri okumak isteyen varsa veya endişelenenler falan belirteyim dedim :D).

Son zamanlarda okulda vakit geçirince yine kitaplarıma biraz dönebilmiş oldum. Vizelerden önce başladığım ve birkaç gün önce bitirdiğim genele bakınca abartılmış olsa da keyifli bir çizgi roman okudum; adı Sıradan Zaferler (güncel adı da oradan gelmekte hehe). Aslında adı gibi inanılmaz derecede sıradan bir hikâyeye ve anlatıma sahip bir çr. Ama nedense sonlara gelindiğinde bir yandan da sosyal dünya düzeni eleştirisiyle devam eden hikâye bir şekilde sizde yer ediyor. O son biraz kesilmiş gibi bir hava verdi bana ve genel çerçevede dediğim gibi abartılmış fakat okumanızı öneririm. 2 gün önce de Çizgili Pijamalı Çocuk’a başladım; o da bana overrated geldi ya. Yarısına kadar geldim gelmesine de kitapta okuma keyfi yok pek. Filmi varmış sanırım belki onu izlerim bir ara. Bahsettiklerimden okuduklarınız var mı? Veya şu an okuduğunuz güzel bir (bağımsız!) çr, manga veya kitap? Önerileriniz varsa listeme ekleyebilirim!

Şimdi manga deyince, manga okumalarım biraz tuhaflaştı. 😀 Neredeyse hiç yeni serilere başlamıyorum (gerçi bugün biraz Otonanajimi’ye baktım ama Nakahara Aya’ya rağmen pek sarmadı nedense, daha 2 bölüm çeviri, bakacağız artık) ve Tr çeviri okumuyorum. Türkçeye çevrilen serilerin genel ekseni takip edebildiğim kadarıyla inanılmaz derecede manga dışına çıkmış. Ve işin garibi, bu serilerin konusu aşağı yukarı aynı ve çokça kişice okunuyorlar. İsekai’lerden sonra bu webtoon formatındaki “blabla olarak doğdum” temalarını çekeceğiz galiba haha. Ne zamandır böyle sektör? Gerçi okuduğumdan değil, hiçbirini okumadım ama görmek bile bazen bıktırabiliyor insanı. Bu konuda neler düşünüyorsunuz? Bu tür serilerini takip ediyor musunuz? Çok güzel klasik, vintage shoujo/josei seriler, eski bilim kurgular vs. varken bunları ne derece tercih ediyorsunuz? Veya başka dillerde okumalar yaparken mi popüler serilerin dışına çıkıyorsunuz? Yazın konuşalım!

Eh, bu seferlik de benden bu kadar olsun. Yüklemelere kadar güncelde emeği geçen arkadaşlarıma kocaman sevgilerimi iletiyorum. Sizlere de (güncelden güncele filan toplu okuyorsanız, zor ama haha) keyifli okumalar diliyorum! Kendinize iyi bakın, hoşça kalın~!

 

Manga Adı Bölüm Çevirmen Editör Temizleme
Carl 20 Suga Sumire
Drifters 74-77 Ki’zu Farrelleda
Gunjou Gakusha 21 Mayu Eva
Guomin Laogong Dai Huijia 65-69 Zompir Zompir
Hokuhokusei ni Kumo to Ike 9 Farrelleda Eva
Kamikaze Kaitou Jeanne 9 Sumire Farrelleda
My Giant Nerd Boyfriend 341-351 Sumire Sumire-Friolero Friolero
Phantasmal Tale Under the Moonlight 69-71 FİNAL Mayu Farrelleda
Room to Room 10 Fuwa Fuwa Zompir
Tate no Yuusha no Nariagari 58 Mayu Eva
Totsuzen desu ga, Ashita Kekkon Shimasu 22-23 luciddream Psykhe
Trump 60 Ki’zu Hayal Mayu
Tsubasa to Hotaru 39-42 GÜNCEL Fuwa Fuwa Farrelleda
Wind Breaker 2. Sezon 16-20 Yuki, Fuwa Fuwa Speedy