Sumire Karalamaları: Okumayanı Dövüyoruz Güncelimsisi

Sumire - 16 Haziran 2019

Uzuuuun bir aradan sonra herkese merhaba. Oh be, güncel yazmamak varmış xD Sevgili ekip arkadaşlarımı bir güncel sırasına soktum, her hafta birinden sopayla yazı alıyorum. Ben de rahatıma bakıyorum. Ama gel gör ki yine çabucak sıra bana gelmiş. Ben de fırsat bu fırsat bir de okuyucuları döveyim dedim.
Neden dövüyorum? Çünkü bölüm soruyorsunuz. Sormayın. Hele hele Akatsuki no Yona asla sormayın. Akatsuki no Yona serisi, bizim de çok sevdiğimiz bir seri. İnanın bize, sizden daha sıkı takip ediyoruz. İngilizler çevireli daha 1 gün olmamışken niye çevirmiyorsunuz, bölüm neden gelmedi gibi mesajlarla karşılaşıyoruz. Tepkimiz bölümün sorulmasına değil. Üsluplarınıza. Zaten açıklanmış bir şeyi gelip yeniden sormanıza. Okusanız bileceksiniz oysa. Hoş, bu yazıyı okuyanlar sormuyordur zaten de… O yüzden okumayanı dövüyoruz xD He bir de, bölümün yayınlandığı günü “aylardır bölüm atmıyorsunuz” yazan insanlarla karşılaştığımız için “yeni bölüm” yazısını görür görmez gözümüz dönüyor olabilir. Ama çektiğimiz zorlukları azıcık anlamaya çalışıp alttan alın, inanın kolay bir iş değil yaptığımız…
Fırsat bu fırsat tüm serilerimizin genel durumunu açıklayım madem…
Buradan sonrası önemli. Okuyun!!
Aşağıdaki tabloda gördüğünüz serileri sormayın, zaten bölümü gelmiş kardeşim. Devamı da en yakın önümüzdeki güncelde gelir. Yok gelmediyse sonraki güncelde gelir. Onda da gelmediyse çevirmen ya da editörünün bir sıkıntısı vardır, onlar ne zaman müsait olursa gelir. Ne zaman müsait olacaklarını bilmediğimizden sorsanız da cevaplayamayız. (Tabloda görmedikleriniz için de aynısı geçerli.)
Black Haze ve Kigurumi Guardians serilerimiz daha gelmez, beklemeyin. Gidip başka gruba da önerebilirsiniz. Ama yapamazlar xD Çünkü mangakaları çizmiyor. Biz de çizemediğimiz için o seriler henüz ufukta yok. Two Playing House serisini ise mangakası kaldırdı. Dolayısıyla onu da çeviremeyeceğiz.
Blue, Ichırei Shite Kiss, Kami-sama x Ore-sama x Danna-sama, Kinkyori Renai, Les Miserables, Magdala de Nemure, Makamisama no Iutoori, Midnight Hunters, Miseinen Dakedo Kodomo Ja Nai, Ojousama wa Oyomesama, Psycho-Pass: Kanshikan Kougami Shinya,T ake Care of My Cat ve The Head. Bu serileri de sormayın, çünkü İngilizce çevirileri gelmiyor. Biz de Japonca ya da Korece bilmediğimizden çeviremiyoruz.
Black Torch, Hokuhokusei ni Kumo to Ike, Kudamimi no Neko, Mitsuyokon – Tsukumogami no Yumegoryou, Rengoku Deadroll, Room to Room, Senpai×Kouhai, Sumika Sumire, T-sensei ve Zero Game serilerimizin ise ingilizce grupları yavaş. Ne zaman çevirecekleri belli olmuyor. Onlar ne zaman çevirirse biz de o zaman, çıktıktan sonra uygun bir zamanımızda çevirip yayınlarız. Zaten mümkün olduğunca güncel gitmeye çalışıyoruz bu serilerde, çok fazla geriye düşmüyoruz. (Zero Game’i yakın bir zamanda yeni bir grup aldı, biraz hızlandılar gibi ama belli de olmuyor. Şu an güncel değiliz, biliyoruz ama bölümler yeni çıktı, biz de yakında çevireceğiz)
Sugar Soldier serisinin İngilizcesinde günceliz aslen. Ama çevirmeni Mayu büyük bir fedakarlıkta bulunup Japonca/Fransızca gibi diğer dillerini araştırıp onlardan çevirmeye çalışıyor bir şekilde. O yüzden karınca hızında olsa da gelmeye devam edecek. Ama çok bir şey beklemeyin, ne zaman geleceği belli olmaz.
Akatsuki no Yona serisini mangaka 2 haftada 1 çiziyor. İngilizlerin çevirme hızına göre biz de yakından takip etmeye çalışıyoruz. Ama hemen çeviremesek bile 2 bölümü birlikte verir, yine günceli yakalarız. Yeter ki şunun ne zaman çıkacağını sormayın ? Alın son bölüm de aşağıda. Bu hafta çıktı, bu hafta veriyoruz.
Ake no Tobari’nin Japoncası haftalık olarak yayınlanıyor olsa da İngilizlerin ne zaman çevireceği belli olmuyor. Biz de İngilizlerle birlikte güncel gitme gayretindeyiz.
Drifters, Jaryuu Tensei, Tate no Yuusha aylık serilerimiz. Zaten ayda bir bölümleri geliyor. Hele Tate’nin yan serisi en son şubatta gelmiş. Çıktıkça çeviriyoruz işte, bir ay dolmadan sorsanız da olmayan bölümü çeviremeyiz. Çıkınca da ne zaman müsaitsek çevirir veririz. Şekil A 1: Aşağıdaki tablo.
My Giant Nerd Boyfriend haftada 3 bölümü çıkan bir seri. Ben de hemen hemen her hafta üçünü birden veriyorum zaten (Bazen ara veriyor ama). Bir hafta veremezsem de sonraki hafta 6’sını bir veriyorum. Şekil A1: Aşağıdaki tablo.
unOrdinary haftalık günceli gelen bir seri. Ama çevirmeni Mayu ya da editörü Hayal’in sınavı olduğunda o hafta bölüm veremiyoruz. Gelmiyorsa sebebi budur. Ha bir de Hayal şu an köyde. O yüzden birkaç hafta daha gelmeyebilir. Ama dönünce hepsini toplu veririz, az sabredin.
Bu sene sınava hazırlanan arkadaşlarımız var. Ve bildiğiniz gibi sınav daha yeni oldu. O yüzden onların serileri olan Bartender, Kamisama Gakuen@Armeria, Kokoro Botan, Tsubasa to Hotaru ve Window Beyond Window serileri şimdiye kadar yavaş geldi. Ama bundan sonra hızlanacak. Yani öyle inanıyoruz, bir aksilik çıkmazsa. (Sınav demişken hem dün ve bugün sınava girmiş olanlara, hem geçtiğimiz haftalarda sınava girmiş minnak kardeşlerimize geçmiş olsun diyorum. Umarım istediğiniz puanları alır, istediğiniz güzel yerlere yerleşirsiniz.)
Again!! Serimizin çevirmeni bir TYT-AYT olmasa da sınavlarıyla cebelleşiyor. Aslında belki de onlardan daha zor sınavları ama… Sınav işte yani. Sınavlardan sonra bol bol çeviri vereceğine söz verdi. Vermezse döverek alacağım, az daha sabredin Again okuyucuları.
En yeni serimiz olan akıl sır erdiremediğimiz Aharen-san ise zaten gelmeye devam ediyor. Kendi hızımızda günceli yakalayacağımıza inanıyorum, siz de inanın xD
Akagami no Shirayukihime. Evet, yavaş geliyor. Biz de farkındayız. Farrelleda tek başına 1 milyon tane serinin altına girince hızlı veremedi. Sonra Mayu yardım olarak çevirisini devraldı. Ama Farrelleda yoğun bir çalışma temposuna atılınca yine de yavaşladı. Yavaş da olsa gelmeye devam edecek. Zamanını sormayın, biz de bilmiyoruz.
Arakawa Under The Bridge, Necromancer ve Wind Breaker serilerinin çevirmeni Deuce inşallah yakında dünya evinde girecek. Ve yoğunluğu sebebiyle çeviriyi bıraktı. Bugüne kadar verdiği tüm emekler için kendisine çok teşekkür ediyorum. Bu seriler de “şimdilik” sahipsiz. Ama çoook yakın bir zamanda yeni çevirmenler ayarlayıp kaldığımız yerden tüm hızıyla devam edeceğiz.
Ashi Girl! Bu seride bizden daha ileride olan hiçbir dil yok. Bunu da sormaz insan ya. Kendi hızımızda bölümleri vermeye devam edeceğiz.
Barakamon, Kamikaze Kaitou Jeanne, Otome Youkai Zakuro, Phantasmal Tale Under the Moonlight, Something About Us, Totsuzen Desu ga, Ashita Kekkon Shimasu… Bunların gelmeme sebebi Akagami no Shirayukihime ile aynı. Yoğunluk böyle bir şey. Gelmeme dedimse, hiç gelmiyor değiller sonuçta, yavaşlar ama sabredin.
Dead Dead Demon’s Dededededestruction. Yakın zamanda devraldık. Öyle soracak kadar aksattığımızı da düşünmüyorum. Sık sık bölüm geliyor zaten.
Dragon Dance’de sadece 4 bölüm gerideyiz güncelde. O da yakında gelir.
Eggnoid ve Revival Man’in çevirmeninden haber alamıyoruz efenim. Bir ara dönecek diye ümit ediyorum. O dönünce gelecek. Ya da yeni çevirmen bulacağız, yine gelecek. Gelecek yani. Ki Eggnoidde güncele çok yakınız.
Frau Faust. Bunda da güncelden 3 bölüm gerideyiz. Ve İngilizce son bölüm yayınlanalı tam 1 yıl olmuş. Yani hiç acelemiz yok. (En azından benim yok xD) Çok yakında günceli yakalarız, raad olun.
Gokusen, aşağıda bolundan bölüm görebilirsiniz. Gokusen de bitecek tabii ki.
Gozen’e de devam ediyoruz zaten. Yakın zamanda geldi, gelmeye de devam ediyor.
Gunjou’da aşağıda.
Hatarakani Futari serisi canım otoutom Ki’zu’nun ( ? ) vaktinde kendi başına yaptığı bir seriydi. Buraya aldık. Kaldığı yerden yeniden devam ediyor. E zaten güzel güzel de geliyor.
Imawa no Kuni no Alice, Asmin’in serilerindendi. O bırakınca Speedy’ye devrettik. Speedy de adına yakışır şekilde bölümleri veriyor. Aşağıda da var, sormayın.
Kakukaku Shikajika 34 bölümde final vermiş serilerden. Bizde yarısına kadar yaptık. Yarısını da elbet yaparız.
Kamitachi ni Hirowareta Otoko, en yeni serilerimizden ve son zamanların popüler “İsekai” serilerinden olan bu serimizde biraz çevirmen sınav yoğunluğuna takıldı. Ama pek tabii ki devam edeceğiz. Yakında güncelleriz.
Shachiku-san wa Youjo Yuurei ni Iyasaretai serisini zaten güzel bir sıklıkta veriyoruz.
Shimanami Tasogare. Okuyanınız varsa herhalde gelmediği için fazlaca sitem ediyordur. Etmeyin efenim. Çevirmeninin hayat yoğunluğu ve başına gelenler inanın tahmin edebileceğinizden çok daha fazla. Hayatını yoluna koyar koymaz bu seriye devam edeceğiz. Şimdilik bir süre gelmeyecek. Kusurumuza bakmayın.
Tetsugaku Letra. Daha son güncelde verdik.
Trinity Wonder ve Trump otoutomun (Ki’zu) sınavlarından sonra devam edecek.
Tsukikage Baby’yi ben de çok bilmiyorum. Ama eminim o da yakında devam edecek ?
Asıl bildiklerim kendi serilerim. Bahsetmediğim serilerim neler kaldı…
Tüm serilerim uzun zamandır gelmiyordu, farkındayım. Okul beni çok bozdu. Ama tatile girdim, şimdi serilerim geliyor.
Kongou Banchou! Okumayanı döverim uleyn! (Bugün ne çok dövdüm ya xD ) Değeri bilinmeyen serim (ühü). Ama cidden çok güzel bak, okuyun okuyun. Zaten Eva-sanım sağ olsun, cilt cilt veriyor güncellerde. Yakın zamanda da bitireceğiz inşallah.
Jisatsutou benim yoğunluğumdan gelmedi. Şimdi biraz çevirmeyi başarabildim. Eternal da bana yardım ediyor sağ olsun. Ama Moonshine yoğun çalışıyor. O yüzden birazcıcık yavaş gelecek. İdare edin.
CARL. Efenim, Suga’dan çeviriyi zorla alıyorum. Döve döve ? Suga’yı sıkıştırın ? Yavaş yavaş devam ediyoruz.
Real. Geliyor zaten.
Safely Endangered’ın editörü bcykn az biraz yoğun. Yapabildiği kadar yapıp veriyor. Bkz: Şekil A tablo 1.
Siren’s Lament. Bu seriyi ben devraldım. Hayal de müsait olduğunda seriye yeniden devam etmeye başlayacağız.
Yakın zamanda 3 yeni seriye başlayacağız: Natsume Yuujinchou, Kodama no Tani: Ouritsu Daigaku Sourangeki ve Today’s Cerberus.
80 kadar seriyi tek tek saydım, yoruldum. Hala sorunuz varsa buyurun sorun. Ama okuyun da sorun. Bilgilendirme kısmı burada bitiyor efenim. Buradan sonrasını okumak zorunda değilsiniz. Ama ben birazcık yazıma devam edeceğim. Bir arkadaşım benim için güncel konusu seçmişti ve çok hoşuma gitmişti. O yüzden kısaca değinmek istiyorum.
Size şöyle bir resim göstersem ne düşünürsünüz?

Çok güzel bir yer değil mi? Burası Sydney’in the Gap Bölgesi. Okyanus falezleri, muhteşem manzarası, harikulade doğası ve intiharlarıyla meşhur.
Tuhaf değil mi? Buraya bakınca çok güzel bir manzara görüyorsunuz ama intiharlarıyla meşhur. Keşke herkes hayatına daha fazla değer verse. Bunu pek tabii ki pek çok kişi içinden geçiriyordur. Ama bunu düşünmekle kalmayıp bunun için uğraşan bir insan var: Donald Taylor “Don” Ritchie.
Don Ritchie, Gap’ın meleği olarak da biliniyor. Bu bey amcamızın evi yukarıda görselini verdiğim Gap Bölgesi’nde. Orada intihar etmeye gelen insanları görünce öylece oturamam diyip 50 yıl gibi bir zamanda resmi kayıtlara geçen 160 kişiyi intihardan vazgeçiriyor. Kayıtlara geçmeyenleri de düşünürsek belki çok daha fazla insanın hayatını kurtarmış bir insan. Gap’ın Meleği 2012 yılında aramızdan ayrılmış belki ama bize bir şeyler kanıtlamış. Hayatın yaşamaya değer olduğunu ve insanlar için bizim de bir şeyler yapabileceğimizi. Eminim içimizde böyle daha nice insanlar vardır. Belki siz de bunlardan birisinizdir. Kim bilir.
Beni bu güzel insanla tanıştıran kardeşime de buradan teşekkür ederim. Bu güzel konuyu böyle geçiştirmek istemezdim ama bir sonraki güncelim 1 yıl sonra falan olacak xD Beklemek istemedim sanırım. Günceli sonuna kadar okuyanlara kucak dolusu sevgiler :herkesebendenkalp: Müthiş bir şarkıyı da bırakıp kaçayım. Keyifli okumalar ?

Edit: Bu güncelde ekstradan bir One Piece fan yapımı oneshot kazandınız ((:

 

Manga Adı Bölüm Çevirmen Editör Temizleme
Akatsuki no Yona 176 – Güncel Sumire Eva
Ake no Tobari 150 – Güncel Mayu Eva
Carl 17 Suga Sumire
Gokusen 90-98 Cain Psykhe
Gunjou Gakusha 17 Mayu Eva
Imawa no Kuni no Alice 43-44 Ki’zu Speedy
Luffy vs Akainu! 0 – Oneshot Eternal Gilbert
Mitsuyokon – Tsukumogami no Yomegoryou 10.5, 12 Sumire Eva
My Giant Nerd Boyfriend 308-313 – Güncel Sumire Sumire Friolero
Real 21 Sumire Eva Melodi
Safely Endangered 43-45 Sumire bcykn
T-Sensei 27 – Güncel Mayu Eva
Tate no Yuusha no Nariagari 55 – Güncel Mayu Eva