Toplu Final Günceli

Friolero - 28 Ocak 2018

Selam. İki finalimiz var. Öncelikle bu mangaların çevirilerini bana aylar önce bitirip veren Sumire’ye küçük bir özür borçluyum. Tam tembellik anıma denk gelmişti ve tembelliği üstümden atıp edite başlayacağım zaman pc im formatla dahi açılmayacak şekilde gümledi. Daha tamir etmemiştim ki halacığım hastahane çıkışı bize geldi. Elini suya dokundurmaması gerekiyormuş. Hazır da kocan da yok ( koca dediği bilgisayarım olur ) gel bizde kal, değişiklik olur dedi 🙂 1 hafta diye gidip 1 ay kaldım 🙁 Dönüp pc yi eski haline getir, cart curt derken bu zamana kadar uzadı mangaların bitmesi. Olayın özeti bu ama tutup en olmadık zamanda serileri bitirdim. Sumire bu aralar okul işleri yüzünden evde dahi değil ve telefonundan bölümleri kontrol edip yüklemeleri ile uğraştı. Hem okul işi hem manga baya bir yordum özür dilerim ( okuyucuya not azıcık kıymet bilin, şu hallerde bile size bölüm verebilmek için uğraştı bu kızcağız, bilmeyenleri Ken böyle yapsın )

Ken için yorum yapmam gerekirse dövüş mangası olduğundan yapılı kalıplı abilerle dolu, bol bol baklava gördüm sayesinde 🙂 Sumire çok seviyor bu seriyi. İkimizin emeği ile finali gördüğüm için mutluyum. Wild’e gelince o benim için özel mi özel bir seridir, bitmesini hiç ama hiç istemediğim 🙁 Wild benim şansım oldu. Sumire’yi Wild sayesinde ağlarıma düşürdüm 🙂 Wild’i çevirmeyi kabul etiği için Sumire’ye ve Ken olsun Wild olsun bölümleri silerek bana yardım eden Asmin, Minel, Melodi, Sea, Hayal, Andromeda, Unnamed User arkadaşlarıma çok teşekkür ediyorum, elinize emeğinize sağlık.

Biten iki serim var ama aklıma yazacak şeyler gelmiyor 🙁 Keni bilmem ama 🙂 Wild’i şöyle bir baştan alıp tekrar okuyun derim iyi okumalar.

Mavi Manga iftiharla sunar! Bu güncelimizde iki serimize birden veda ediyoruz. İkisi de uzun soluklu, ikisi de çok sevdiğim seriler. Ve hatta biri benim Mavi’de olma sebebim. 3 yıl kadar önce, ben henüz acemi bir çevirmen iken Eva-sanım bana bir seri teklifi sundu. Ben bu seriyi çok sevdim, çevirir misin dedi. Eva-sanım benden bir şey isteyecek de, ben hayır diyeceğim? Seve seve kabul ettim ?? Seriyle o vakit tanıştım. “Youth Gone Wild”. Nicky Lee’nin çizdiği bu manhua iyi ki almışım dediğim serilerden biri oldu. Hatta ilk başlarda seriyi birkaç kişinin bir arada çevirmesi gibi bir düşünce vardı ama ben bütün bencilliğimle seriyi tekelime aldım ? Ve bitmesini istemediğim için de birazcıcık, çok azıcık, ufacık, minnacık (??) süründürmüş olabilirim ? Ama napayım, wild biterse ben neyi böyle gülerek, kahkahalar atarak çevireceğim diye düşünüp üzülüyordum ? Gel gör ki her güzel şeyin bir sonu var. Daha fazla süründüremezdim ?

Evet, grubumuzun ilk serisi Youth Gone Wild, bugün final veriyor. Ayrılması zor ama bu muhteşem eseri Türkçeye kazandırmış olmaktan büyük mutluluk duyuyorum. Serinin başlarında henüz acemi olduğumdan çevirim de fazlasıyla kötü, kusuruma bakmayın. Kendinizi serinin güzelliğine ve komedisine bırakırsanız sorun olmayacaktır ? Seriyi benim çevirime layık gören, bana getiren canım Eva-sanıma da çok teşekkür ederim ??❤❤ Temizlemesini yapan Minel’e de çok teşekkürler ❤❤

Kısaca seriden bahsetmek gerekirse en iyi Rock müzik grubunun menajeri olmak isteyen rock müzik hayranı Yating’in karşısına çıkan yakışıklı ve birbirinden yetenekli 4 erkek karakterimiz (Fei gibi, kyaaa ??) Yating sayesinde bir rock müzik grubu oluştururlar. Tayvan müzik dünyasında karşı karşıya geldikleri zorluklar, adım adım tepeye tırmanışları, araya güzelce harmanlanmış aşk hayatları, bolca kahkaha ve yeri geldiğinde gözyaşları eşliğinde okuyacağınız 89 bölümlük sürükleyici bir hikaye. Klasik shoujo olmaktan fazlasıyla uzak olduğu için erkekler de bir şans vermeli kesinlikle ?

Gelelim diğer serimize. Hokuto no Ken. Bugün nasıl ki anime dediğimizde akla One Piece, Naruto geliyor, o dönemde de akla bu seri geliyordu işte. Animesi de var fakat önerir miyim? Hayır. Mangadaki kanlı sahneleri animede izlediğinizde komik geliyor çünkü ? Ve animenin tam çevirisi de yok bildiğim kadarıyla. (Animeyi izlerken Cüneyt Arkın izliyor hissine kapılma ihtimaliniz çok yüksek ?) Ama gördüğünüz üzere manganın çevirisi tamamlandı. Dünyanın yok olmanın eşiğine geldiği bir dönemde, yoksulluk her yerdeyken zalimlerin şiddetle hüküm sürdüğü çağda 2000 yıllık Hokuto’nun varisi kahramanımız Kenshiro dünyaya adaleti yeniden sağlamaya gelir. Sevdiği kadını ararken çıktığı yolculukta dünyayı değiştirmesi ve bu sırada karşısına çıkan güçlü rakipler-güçlü arkadaşlar yolunda ona eşlik ederler. Kan gövdeyi götürürken sizi hüzne boğacak hikayeler diyebiliriz sanırım.

Hokuto no Ken serisine V-team ekibi başladı fakat onların kepenk indirmesiyle biz devraldık. Bugün de finalini veriyoruz. Ben seriyi alırken, o shoujo grubunda bu seri? diye tereddüte düşenlere söylüyorum; Mavi Manga shoujocu grup değil ? Ama şunu kabul ediyorum; başlarda shoujo çevirir gibi çevirmiş olabilirim. Çünkü küfür bilmiyorum ? Bu konuda beni uyaran (Uyarı denirse tabii; direkt sen seriyi çevirme demişti ?) Ycd44’e de teşekkür ederim. Belki yine de yetersiz ama elimden geldiğince sahnelere uygun çevirmeye çalıştım. Varsa kusurumuz affola. Seriyi devreden Seyyah’a ve V-team’den emeği geçen diğer tüm arkadaşlara da teşekkürler. Bu yolda beni yalnız bırakmayan Eva-sanıma da kocaman teşekkürler ❤❤ Temizlemede yardım eden arkadaşlarıma ve tüm okuyanlara da ayrıca teşekkürler ?

Not: Fumi gibi 14 yaşında olanlar okumasın ? Fumi’ye de teşekkürler ??

Şimdi hala bu serileri okumayanlar, hazır bitmişken serilere gömülmeyi unutmasınlar ? Yorumlarınızı eksik etmeyin der, keyifli okumalar dilerim ?

 

Manga Adı Bölüm Çevirmen Editör Temizleme
Green Boy 108 Sumire Friolero
Hokuto no Ken 236-245 FİNAL Sumire Eva Asmin
Necromacer 18 Deuce S.Jeno
unOrdinary 70 Sumire Hayal
Youth Gone Wild 73-89.6 FİNAL Sumire Eva Minel