ToXiKoRe’den Hayırlı Ramazanlar Günceli

Sumire - 5 Mayıs 2019

Hayırlı Ramazanlar Mai~Manga ailesi. Cümleten Ramazan’ın bereketli ve huzurlu geçmesi temennisiyle…

Şimdi bereket dedik ya, özellikle bereket, Ramazan ve oruç ilişkisine değinmek istediğimden bu haftaki günceli aldım. Oruç, savm ya da tutmak. Sahi biz neyi, ne için tutuyoruz?

Belli bir zaman aralığında iştahı tutuyoruz, şehveti tutuyoruz ve öfkeyi tutuyoruz. Peki bunların hikmeti nedir? Kimileri “yoksulların halinden anlamak” gibi yanlış ve komik hikmetlerden söz etselerde kimse sahur-iftar arasında sıkışmış vakitlerde aç kalarak yoksulların halinden anlayabileceğini iddia edemez. Ya da madem böyledir en başta yoksulların üzerinde oruç gibi bir zorunluluğu olmaması gerekirdi. Yoksulları evliya bilen yok ya?

Orucun asıl maksadı kısaca psikolojiktir, nefsin terbiyesidir. bedeni istekleri bastırıp daha büyük bir şeyi harekete geçirmektir.

Akıl yetisini.

Şehvet ve öfke halinde sağlıklı düşünemeyen insan bu istekleri dizginleyebilirse, düşünme yetisini açığa çıkarır. Böylece bir aylığına bedeni faaliyetlere ara verilip düşünmeye yol açılır. Ve insan kendi muhakemesini yapar.

Gerçi günümüzde Ramazan ayının düşünmekten en uzak durulan ay olduğu da ortadadır. Oruç tutularak kiloların alındığı, pidenin kutsallaştırıldığı, iftarların padişah sofrasına çevrildiği, ve unutularak geçirilen bir ay.

Ramazan’a biraz daha farklı bakabildiysek ne mutlu, Selametle kalın Mai~Manga ailesi, kendinize iyi bakın ( :

-ToXiKoRe

Manga Adı Bölüm Çevirmen Editör
Gunjou Gakusha 11-13 Mayu Eva
Kami-sama X Ore-sama X Danna-sama!? 4 Mayu Psykhe
My Giant Nerd Boyfriend 293-298 Sumire Sumire
Room to Room 5 Fuwa Fuwa Suga
Sugar*Soldier 27-28 Sakata-Mayu Psykhe
unOrdinary 137 Mayu Hayal
Window Beyond Window 23 Fuwa Fuwa Sumire
Zer0 Game 10 Sumire Hayal